Filozofia Aikido w codziennych sprawach

harmonia - filozofia aikido

Istnieją różne zasady, które leżą u podstaw praktyki Aikido, którą można zastosować w codziennym życiu. Techniki stosowane w naszym treningu Aikido dostarczają środków do uzyskania głębokiego doświadczenia tych zasad. Dają nam informacje zwrotne na temat natury naszego umysłu i ciała i prowadzą nas do rozwinięcia stanu bytu, który jest w stanie pozytywnie radzić sobie z jakimkolwiek rodzajem interpersonalnej i intrapersonalnej sytuacji.

Umocnienie umysłu i ciała

Podczas wykonywania technik Aikido dążymy do zrównoważonej, wyśrodkowanej i zrelaksowanej postawy, ustawiając nasz umysł w świadomość ciała. Kiedy to robimy, zakotwiczamy się w chwili obecnej i skupiamy naszą świadomość w chwili obecnej. Może to mieć natychmiastowy, uspokajający wpływ i uwalnia nasz umysł, abyśmy mogli odpowiednio rozwiązać zaistniałą sytuację. Proces przyjmowania tej postawy można wykonać w każdej sytuacji, czy to podczas stania, prowadzenia rozmowy z kimś, czy pisania na klawiaturze, siedząc przy biurku.

Akceptacja


Jeśli znajdujemy się w sytuacji konfliktu lub zakłóceń, czy to z innymi, środowiskiem, czy własnymi wewnętrznymi odczuciami, a my opieramy się rzeczywistości, pragnąc uciec przed nią lub pragnąc, aby nigdy się to nie wydarzyło, dodamy niepotrzebna warstwa cierpienia w tej sytuacji, która przeszkadza nam we właściwym radzeniu sobie z nią. Poprzez praktykowanie radzenia sobie z sytuacjami ze spokojną akceptacją, tak jak to robimy podczas wykonywania naszych technik aikido i sztuk pokoju, kultywujemy sposób myślenia, który jest lepiej przygotowany do przezwyciężenia trudności, które napotykamy w naszym codziennym życiu.

Wyobraź sobie, że grasz starburst gra, a nie wygrywasz – poprzez uprawianie aikido będziesz mógł zaakceptować przegraną i ruszyć do przodu.

Harmonia


Techniki Aikido opierają się na zasadzie harmonizacji. W treningu Aikido konflikt międzyludzki nie jest rozwiązywany przez blokowanie i walkę. Trening Aikido uczy zamiast tego, aby atak przepływał obok nas i poruszał się w sposób, który neutralizuje atak bez konieczności konfrontacji z siłą ataku przeciwnika. Poczucie krzywdy, stawianie oporu silną obroną, a następnie próba zranienia przeciwnika, jest podejściem, które łatwo możemy znaleźć robiąc w sposób nie-fizyczny w sytuacjach takich, jak podczas kłótni z kimś. Im więcej przywykniemy do stosowania harmonizacji w naszym treningu Aikido jako odpowiedzi na konflikty podczas radzenia sobie z atakami, tym chętniej będziemy myśleć o zastosowaniu go do innych rodzajów konfliktów w naszym życiu.

Początkujący umysł


Stan umysłu, w którym jesteśmy „gotowi na wszystko, otwarci na wszystko”. Z góry przyjęte poglądy i osądy mogą powodować niepotrzebne cierpienie i przeszkadzać nam w uczeniu się i doświadczaniu nowych rzeczy. Kiedy adoptujemy Umysł Początkujący, zapewniamy sobie zdolność uczenia się i wzrastania. Nasza radość z prostych aspektów życia nigdy nie jest męcząca. Jak mówi powiedzenie Zen:

„W umyśle początkującego jest wiele możliwości, w umyśle eksperta jest ich niewiele”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *