Aikido i Trójkąt, Okrąg, Kwadrat

Przedstawienie zasad Aikido przez trójkąt geometryczny kształtu, okręgu i kwadratu pochodzą z teorii kosmologii Shinto „Gogyo Gogen”, w której wszystkie elementy istnienia, ciekłe, stałe i gazowe są wszystkie przejrzyście i wzajemnie ze sobą powiązane.

W swojej książce „Kami no Michi”, doktor Yukitaka Yamamoto, 96. pokolenia Shinto High Priest (Guji) napisał:

„Zasada” Sanmi-Sangen „wyjaśnia tajemnicę życia: Sanmi-Sangen oznacza trzy elementy, które stanowią podstawę wszelkich form istnienia, a te podstawowe symbole objaśniają znaczenie i kierują przeznaczeniem ludzkiego życia. Zobacz Sanmi-Sangen działają na wielu płaszczyznach „.

O sensei wyraźnie dostrzegał związek między tą teorią a podstawowymi zasadami Aikido – diagram poniżej przedstawia próby pokazania, w jaki sposób te trzy kształty symbolizują nie tylko odrębne podstawowe zasady, ale także wzajemne powiązania wszystkich rzeczy.

Kształt rdzenia Aikido, spirala, oznaczony przez Kręc, jest widoczny wszędzie we wszechświecie. Dokładna „spirala logarytmiczna 5/7”, jest identyczna w tarczach galaktycznych (na przykład Drogi Mlecznej), nici DNA i cząstkach sub-atomowych – O Sensei nauczył, że Ki przepływa do ciała w wielkiej spirali, wykorzystując siłę Wszechświata.

W bardzo uproszczonych terminach Trójkąt można powiedzieć, że reprezentuje trójkątną postawę przeważającą w Aikido, triangulację ramion do środka / biodra oraz trójkątne unikanie offline, a Plac reprezentuje solidność stanowiska lub zasady „spodu na wadze”.